Dee´s bara lite fotvård, nya medlemmar i c/o Markaryd
Heidi Lydig satsade på en ny karriär, nu hjälper hon kunder till bättre fothälsa i Strömsnäsbruk!
När Heidi Lydig arbetade inom hemtjänsten såg hon hur stort behovet av fotvård kunde vara. Långa väntetider och människor som behövde hjälp väckte en tanke som så småningom skulle leda till ett nytt yrke – och ett eget företag.
Heidi är uppvuxen i Strömsnästrakten och bor idag i Strömsnäsbruk tillsammans med sin man, deras tre barn och familjens två katter. Efter många år som undersköterska kände hon att det var dags att prova något nytt.
– Jag såg hur lång väntetiden kunde vara för personer som behövde fotvård. När möjligheten att utbilda sig dök upp kände jag att jag ville ta chansen, berättar Heidi.
Hon utbildade sig till medicinsk fotvårdsterapeut genom en distansutbildning som kombinerade teori, praktik och återkommande träffar på utbildningsorten Göteborg. Efter examen fick hon möjligheten att ta över den befintliga fotvårdsverksamheten i Strömsnäsbruk, något som gav en bra grund att bygga vidare på.
Idag hjälper Heidi kunder med allt från förhårdnader och torra hälar till förtjockade naglar och andra fotrelaterade besvär. Många av kunderna återkommer regelbundet, vilket hon ser som ett fint förtroende.
– Jag tycker om att hjälpa människor. Det är det som har följt med mig från vården och som jag fortfarande får göra varje dag, fast på ett annat sätt.
Att starta eget företag har varit både spännande och utmanande. Med stöd från banken, en redovisningskonsult och familjen har verksamheten vuxit stadigt sedan starten.
– Det är lite läskigt att starta eget, men också väldigt roligt. Man lär sig något nytt hela tiden.
Framåt ser Heidi möjligheter att utveckla verksamheten ytterligare. Hon är särskilt intresserad av fot- och underbensmassage och funderar även på att vidareutbilda sig inom zonterapi. Samtidigt är fokus just nu att fortsätta bygga upp verksamheten och ge kunderna den omsorg och service som gjort att allt fler hittar till mottagningen.
Till den som funderar på att starta eget har hon ett tydligt råd:
– Våga satsa. Om det är något du verkligen vill göra, så ta chansen. Det är både spännande och lärorikt att få skapa något eget.
Med rötterna i bygden, erfarenheten från vården och ett stort engagemang för sina kunder har Heidi Lydig skapat en verksamhet där fothälsa och omtanke går hand i hand.