2026-04-20

Medlemsbesök hos Studio Aura

En entreprenör med hjärtat i Strömsnäsbruk

Med saxen i handen, ett leende på läpparna och en tydlig vision för framtiden har han blivit ett välkänt ansikte i Strömsnäsbruk. Möt entreprenören som inte bara klipper hår – utan bygger relationer, skapar mötesplatser och ständigt blickar framåt, Hussein Leith.
Redan som ung visste han att han ville gå sin egen väg. Uppväxten präglades av entreprenörskap – med en mamma som drev frisörsalong och utbildningar i Norge och en pappa som var egenföretagare. Drömmen om att själv driva något eget växte tidigt fram.

– Jag har alltid känt att jag vill bestämma över min egen tid och skapa något själv, berättar han.

Efter utbildningar inom frisöryrket i flera länder och en period i Norge, där han snabbt gjorde avtryck både som frisör och utbildare, växte en stark känsla fram:

– Jag byggde upp någon annans varumärke. Då kände jag att jag ville bygga mitt eget.

Från nystart till etablerad mötesplats

År 2021 tog han över salongen i Strömsnäsbruk. Starten var långt ifrån enkel. Lokalen hade haft flera olika ägare på kort tid och förtroendet bland kunderna var svagt.
Men med hårt arbete, envishet och en smart kampanj – där han erbjöd klippningar till kraftigt reducerat pris – lyckades han vända trenden.

– Det var tufft i början. Men mina kunder blev min reklam. De som kom tillbaka och spred ordet – det är tack vare dem jag är där jag är idag.

Idag har han kunder från hela regionen – från Markaryd, Laholm och Halmstad till mindre orter runt omkring. Många återkommer regelbundet, inte bara för en klippning – utan för helheten.

Mer än bara en klippning

För honom handlar frisöryrket om så mycket mer än hår.

– Det är en livsstil. Jag träffar människor i alla åldrar och från olika bakgrunder. Man lär sig mycket – och ibland blir det djupa samtal.

Hussein berättar om kunder som öppnat upp sig om livet, och om en ung kille som efter ett besök hörde av sig i efterhand och tackade.

– Han sa att det inte bara var en klippning, utan som att gå till en psykolog. Sådant betyder mycket för mig.

Att kunderna lämnar salongen nöjda är det som driver honom mest.

– Pengar kommer på köpet. Men att se någon le när de går härifrån – det är det viktigaste.

Engagemang som gör skillnad

Engagemanget stannar inte vid salongen. Han har också gjort flera initiativ kopplade till det lokala föreningslivet, bland annat tillsammans med fotbollsklubben i Strömsnäsbruk.
Genom kreativa kampanjer har han samlat in pengar till Världens Barn och samtidigt engagerat ungdomar.

– Jag vill inte bara synas, jag vill göra skillnad. Kan jag bidra till något positivt så gör jag gärna det.

Fler idéer på gång

Förutom frisörsalongen driver han även ett solarium – en möjlighet som dök upp och som Hussein tog vara på.
Men idéerna stannar inte där. Planen framåt är tydlig: en större salong med ett helhetskoncept.

– Jag vill skapa en plats för hela familjen. Klippning, färgning, naglar, kanske massage – allt på ett ställe.

Samtidigt är han tydlig med att han vill fortsätta utvecklas, både som företagare och person.

– Jag älskar det här yrket, men i framtiden vill jag kunna jobba mindre och kanske studera något annat också.

Kärleken till det lokala

Trots erfarenheter från större städer är det något särskilt med Strömsnäsbruk.

– Det personliga finns här. Man lär känna sina kunder på riktigt. Det blir mer än bara ett jobb.

Och just den känslan vill han fortsätta bygga vidare på.

Med driv, värme och en stark vilja att utveckla både sig själv och sin omgivning är han ett tydligt exempel på hur entreprenörskap kan se ut – mitt i hjärtat av kommunen.

Ett härligt och inspirerande besök hos Hussein på Studio Aura, ska bli spännande att se när drömmarna framåt sätts i verket!

»